O džezákoch, Davidovi Sanbornovi a Grammy Awards

Autor: Rado Tomek | 2.11.2011 o 13:30 | (upravené 3.11.2011 o 9:18) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  769x

Prvé Bratislavské Jazzové Dni v Inchebe máme za sebou. Line-up nesklamal, ani neprekvapil a nový priestor vdýchol festivalu trochu nového života. Za atmosférou PKO rozhodne smútiť netreba, aj keď nové priestorové možnosti zďaleka neboli naplno využité. Ale ak odo mňa čakáte kompletný report, tak vás sklamem. Na festivale som tento rok strávil len pár hodín a zamestnávalo ma najmä rozdávanie letákov na môj vlastný "jazzový deň". Ten bude už budúci utorok, keď sa na jednom pódiu v našom Nu Spirit Clube stretnú David Sanborn a Joey DeFrancesco.

Áno, viem, že porovnávať trojdňový festival pre tisíce ľudí s jedným koncertom môže niekomu pripadať smiešne. Aj na počet cien Grammy vyhrávajú džezáky v pomere 17 ku šiestim. Užasné na našom koncerte je však to, že sa odohráva v prostredí, kde jazz vznikol. V malom klube. Takže ak si počet Grammy prerátame na metre štvorcové, alebo na kapacitu, tak máme navrch.

Mrzí ma totiž, že pre Bratislavčanov zostáva jazz skôr spoločenskou udalosťou. Na veľkom koncerte sa chce ukázať každý, ale s návševnosťou v kluboch je to už horšie. Viem, o čom hovorím. Keď sme pred dvoma rokmi štartovali klub, mysleli sme si, že jazz bude jedným z hlavných pilierov našej dramaturgie. Po roku sme to však museli vzdať a s ťažkým srdcom sme zrušili napríklad pravidelné nedeľné jam sessions.

Napriek tomu ideme budúci týždeň do toho. Aj keď riziko je veľké, ponuka usporiadať spoločný koncert saxofónovej legendy a najlepšieho súčasného organistu sa jednoducho neodmieta. Utorkový koncert je našim malým príspevkom k snahe oživiť jazzové podhubie v našom hlavnom meste. Jazz patrí do klubu, kde môžete tancovať s drinkom v ruke a nemusíte byť prikovaný ku stoličke potom, ako vám ochranka zakáže zobrať si do sály pivo.

Verím preto, že jazzuchtivých sa o šesť dní v podzemí na Šafárikovom námestí 7 zíde dosť. Kapacitu sme limitovali, a tak odporúčam zabezpečiť si lístok v dostatočnom predstihu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?